De NVWA, de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit, heeft in het voorjaar testinspecties, zogenaamde dry runs, uitgevoerd om te kijken hoe het ervoor staat met de naleving van de nieuwe EUDR-regels. De wet gaat 30 december 2025 in.
Diverse bedrijven lieten zich vrijwillig inspecteren om te zien hoe ze presteren. ‘Een nuttige stap in de voorbereiding,’ noemt de NVWA de dry runs.
Er werden in totaal 25 inspecties uitgevoerd in de sectoren palmolie, soja, koffie, cacao, rubber en rundvlees. Er zijn geen houthandels of houtimporteurs bezocht voor de testinspecties omdat deze bedrijven al aan de EUTR moeten voldoen en derhalve al worden onderworpen aan de controles hierop.
Bij de inspecties zijn echter wel interessante zaken naar boven gekomen die ook voor de houtbranche nuttig kunnen zijn bij hun voorbereiding op de EUDR.
1 Due diligence is meer dan het verzamelen van informatie
De informatie uit je dds (een stelsel van zorgvuldigheidseisen) moet ook worden geanalyseerd om te zien wat deze zegt over legaliteit en ontbossing.

Lees ook:
Waar moet een dds aan voldoen?
2 Digitale platforms kunnen due diligence ondersteunen, maar kunnen deze niet vervangen
Platforms of speciale software kunnen nuttig zijn bij het ondersteunen van de dds, het verzamelen van informatie en het inschatten van risico’s. Maar als bedrijf blijf je zelf verantwoordelijk voor het doen van due dilligence. Een platform kan dit niet vervangen. De opgeslagen informatie of de eventuele risico’s moeten dan binnen het bedrijf nog verder worden beoordeeld en afgewogen worden. Let er ook op dat het platform de beweringen onderbouwt met relevante documentatie of andere vormen van bewijs.
3 Certificering kan due diligence niet vervangen
Certificering (zoals FSC of PEFC) kan een nuttig hulpmiddel zijn om risico’s te beperken. Dit houdt in dat u eerst due diligence moet doen om te weten welk risico de certificering moet beperken. Koop bijvoorbeeld gecertifieerde producten, en geef goed aan hoe de certificering bijdraagt in het verminderen van het risico
4 Due diligence werkt beter wanneer het is ingebed in de bedrijfsvoering
We zagen dat due diligence systemen die goed geïntegreerd zijn in bijvoorbeeld de inkoop, verkoop, en voorraadadministratie, beter functioneren dan ad-hoc systemen die daar los van staan. Bedrijven die due diligence hebben opgenomen in hun bedrijfsvoering zijn vaak succesvoller in het garanderen dat ze voldoen aan de vereisten van de EUDR.
5 Due diligence is nodig voor alle gevraagde onderwerpen
Bepaalde sectoren hebben al veel ervaring met het doen van due diligence op onderwerpen die voor die sector kenmerkend zijn. Bijvoorbeeld mensenrechten of ontbossing. De EUDR somt ook andere onderwerpen op (zie de artikelen 8, 9, 10 en 11 van de verordening) die even belangrijk zijn.
Vergeet niet de locaties waar goederen worden verzameld en/of verwerkt (bijv. zagerijen). Je moet uitsluiten dat de gecontroleerde goederen worden vermengd met goederen waarover geen informatie is verzameld. U kunt dit doen door een overzicht te maken van de input en output van een verwerkingsplek, waarmee u kunt vaststellen dat in het eindproduct niets is bijgemengd uit een onbekende locatie.
6 Koppel het product aan de locatie waar het is geoogst
Is vastgesteld dat hout van een bepaalde locatie aan alle EUDR-voorwaarden voldoet? Dan is het belangrijk dat het hout dat je fysiek in Europa op de markt brengt bewijsbaar hetzelfde hout of houtproduct is. U moet de traceerbaarheid kunnen garanderen, en dat het afkomstig is van dezelfde locatie. De NVWA: ‘We zagen dat de meeste bedrijven in staat waren om bewijs te leveren dat hun bronnen ontbossingsvrij waren. De link met een product dat naar Europa werd gebracht, was niet altijd duidelijk.’
Lees ook:
Houtwereld Praktijkdag: 30-9 bij Hupkes Wijma
