Milieu Centraal mag houtstook blijven bekritiseren

houtkachel brand

De klacht van de Nederlandse Haarden- en Kachelbranche (NHK) tegen Milieu Centraal is verworpen. Dit betekent dat Milieu Centraal de mensen mag blijven informeren over de negatieve gevolgen van houtstook in de campagne ‘Eerlijk over houtstook.’

De Reclame Code Commissie oordeelt dat Milieu Centraal als kenniscentrum het Nederlandse publiek mag informeren over de negatieve gevolgen van houtstook en mensen MAG bewegen minder hout te stoken. NHK wilde dit tegenhouden via de Reclame Code Commissie, maar zonder succes.

De RCC heeft Milieu Centraal op vijf van de zeven punten in het gelijk gesteld waardoor Milieu Centraal kan doorgaan met de bewustwordingscampagne ‘Eerlijk over Houtstook’. Op onderstaande punten heeft Milieu Centraal gelijk gekregen

  • Milieu Centraal is onafhankelijk van de overheid
  • Milieu Centraal hoeft niet expliciet te melden dat moderne kachels minder fijnstof uitstoten dan oudere type houtkachels. Ze mogen uitgaan van de gemiddelde situatie in Nederlandse huishoudens met een houtkachel of open haard
  • De vergelijking met sigarettenrook is toegestaan
  • Milieu Centraal gebruikt de meest recente cijfers afkomstig van het onafhankelijke TNO kachelmodel.
  • De Reclame Code Commissie heeft het taartdiagram van Milieu Centraal gecontroleerd en bevestigt dat dit is gebaseerd op Emissieregistratie-cijfers. Het is correct dat 23% van de fijnstofuitstoot (deeltjes kleiner dan 2,5 micrometer) in Nederland afkomstig is van houtstoken binnenshuis.
Visualisatie met grafiet van de fijnstof uit een houtkachel.
Bij deze afbeelding moet Milieu Centraal voortaan vermelden dat het een visuele representatie is dmv grafiet van de fijnstof uit een schoorsteen.

Milieu Centraal kan op basis van de uitspraak de boodschap van de bewustwordingscampagne blijven uitdragen. De Reclame Code Commissie geeft Milieu Centraal op twee punten een vrijblijvend advies, waarbij de organisatie op twee plaatsen op de website meer duiding zal geven. Namelijk dat het weckpotje met fijnstof een visuele representatie van fijnstof uit de schoorsteen is. Ook zal worden aangegeven dat er nog meer onderzoek nodig is naar de effecten van houtrook op de volksgezondheid.      

Mis niets meer met Houtwereld in print of digitaal

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Word nu abonnee van Houtwereld.  Abonneer