Ongeveer vijftig werknemers van Kemie en Jetstone, Brabantse fabrikanten van keukenbladen, leggen woensdag 4 juni tijdelijk hun werk neer. Dit is de vierde werkonderbreking in een reeks van acties die FNV voert in strijd om een betere cao voor de interieurbouw en meubelindustrie.
Eerdere werkonderbrekingen waren bij Heesen Yachts in Winterswijk, bij Esdoorn in Wolvega en bij DKG (Bruynzeel en Keller keukens) in Bergen op Zoom. Heesen beet het spits af op 19 mei. Inmiddels hebben ruim 130 werknemers het werk voor een paar uur neergelegd. In de sector werken 18.000 werknemers die vallen onder de cao Interieurbouw en Meubelindustrie. De vorige cao liep 31 december 2024 af.
Reactie CBM
CBM, namens de werkgevers aan tafel bij de cao onderhandelingen, roept de bonden op het overleg te hervatten en het onnodig toebrengen van schade aan bedrijven te stoppen. ‘Wij zijn altijd bereid gebleven tot overleg, ook na de afwijzing van ons concurrerend en realistische eindbod (3,75 procent tegen 7 procent van de FNV – red). We zetten ons in voor een goede en concurrerende cao, die recht doet aan de bedrijfseconomische situatie in de sector.
Een situatie met hoge materiaal- en energieprijzen, hoge loonkosten en daarmee marges die onder druk staan. Die situatie wordt door de bonden gebagatelliseerd of zelfs ontkend. FNV organiseert werkonderbrekingen, die de sector nog meer pijn doen. Een onredelijke en onverstandige opstelling van FNV, die daarbij terugvalt op de onrealistische eisen uit haar oorspronkelijke voorstellenbrief.’
Reactie FNV
Thérèse Beurskens, bestuurder FNV Meubel en Hout en landelijk cao-onderhandelaar: ‘Tien jaar lang hebben werknemers in deze branche zich heel loyaal getoond, maar de grens is bereikt. Helaas zijn acties nodig om duidelijk te maken dat het de werknemers menens is.’
Werknemers die onder deze cao vallen werken bij meubelmakers, interieurbouwers, maar ook deurenfabrikant Kegro valt onder deze cao, net als Berkvens en bedrijven die natuursteen werkbladen maken voor keukens.
Beurskens: ‘Het zijn bedrijven die zeggen de wensen van klanten te willen overtreffen of dromen willen laten uitkomen. Daar hebben ze wel hun vakmensen voor nodig.’
FNV acties cao meubel en interieur, CNV niet
Er wordt al sinds oktober 2024 over een nieuwe cao onderhandeld, maar er is nog steeds geen overeenstemming bereikt tussen FNV, CNV en het CBM. Ook de leden van CNV hebben tegen het loonbod van de werkgevers gestemd, maar deze bond stelt dat er getalsmatig onvoldoende draagvlak is onder de achterban om tot acties over te gaan.
Volgens FNV bieden de werkgevers een belabberde loonsverhoging en beknibbelen ook op andere arbeidsvoorwaarden, zoals een fatsoenlijke overwerkvergoeding. ‘Daarnaast zetten de werkgevers de zwaarwerkregeling ook op het spel.’
Loonvoorstellen 3,75 en 7 procent
De FNV eist een loonsverhoging van 7% en een cao voor een jaar. Werkgevers bieden een loonsverhoging van 3,75% per 1 maart 2025 voor een cao van 1 januari 2025 tot en met 31 december 2025. Dat is 3,13% over 2025. Beurskens: ‘Dat komt niet in de buurt van de inflatie van de afgelopen tijd, werknemers gaan niet akkoord met koopkrachtverlies.’
Volgens de vakbond is er binnen de sector geen gebrek aan financiële middelen.
De FNV wil ook goede afspraken maken over thuiswerken, geboorteverlof (volledig doorbetaald), rouwverlof (tien dagen) en de toeslag voor overwerk (50%). Wie zwaar werk doet, moet drie jaar voor zijn pensioen kunnen stoppen. Verder wil de FNV dat er een begin wordt gemaakt met gesprekken over een vierdaagse werkweek (32 uur).
Meer berichten over deze cao
Werkonderbrekingen gaan door in strijd om cao meubel en interieur
Ultimatum meubel en interieur verstreken, bond kondigt acties aan
FNV: laatste kans voor beter loonbod, anders acties interieur en meubel
Vakbondsleden wijzen eindbod cao meubel en interieur af
Werkgevers leggen eindbod cao Meubel en Interieur op tafel
Cao Interieurbouw en meubelindustrie: bonden schorten onderhandelingen op
Mis niets meer met Houtwereld in print of digitaal
Wil je voortaan geen vakinformatie meer missen? Zorg dan dat je elk exemplaar van Houtwereld ontvangt. Je kunt kiezen voor een compleet abonnement met magazine thuis in de brievenbus of voor een digitale variant. Je leest Houtwereld dan altijd en overal.