EUDR jaar later ingevoerd en iets eenvoudiger

Foto van bos in congo bij artikel over EUDR verordening tegen ontbossing wat is het precies
Bos in Cuvette in de Republiek Congo

De Europese Commissie wil de invoering van de ontbossingswet EUDR met een jaar uitstellen. Het voorstel moet officieel nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement en de EU-landen maar van die kant wordt geen weerstand verwacht.

Kleine ondernemers (MKB/SME*) zijn volgens de EUDR niet langer verplicht om due diligence uit te oefenen of een due diligence-verklaring in te dienen in Traces als dit al is gedaan door de operator die het hout voor het eerst in Europa op de markt heeft gebracht.

Een bedrijf dat bijvoorbeeld een partij hout in Duitsland koopt van een importeur die aan de EUDR voldoet, hoeft niet nogmaals voor die betreffende batch aan de slag. Middelgrote en kleinere bedrijven, zoals houthandelaren, hoeven hun interne beleid niet laten controleren door een externe auditor, hebben geen rapportageverplichting voor hun DDS en kunnen op lichtere controles van de autoriteiten rekenen.

De EUDR zou als opvolger van de EUTR ingaan op 30 december 2024; de branche krijgt nu 12 maanden uitstel. Volgens Paul van den Heuvel, directeur VVNH, zijn met name de versoepelingen belangrijk om de administratieve last te verminderen.

De branchevereniging is blij met het uitstel. ‘Wij staan wél volledig achter het doel van deze wet: bos moet bos blijven. Maar de tijdlijn om aan de wet te voldoen was door de nog vele onduidelijkheden onwerkbaar. Niet alleen voor de Nederlandse bedrijven, ook voor de bedrijven in de oogstgebieden van het hout.’

Van den Heuvel ziet graag dat de administratieve last vermindert voor de houtindustrie, zeker voor schakels verderop in de keten als het hout al is ingevoerd in Europa. De details hiervan zijn hem nog niet volledig bekend daags na het bekend worden van het uitstellen van de EUDR. De organisatie blijft op Europees verband betrokken bij een tool van GD Holz. ‘Al zal deze wel worden aangepast.’

Meer tijd nodig

De Europese Commissie erkent dat bedrijven uit zowel de EU als daarbuiten meer tijd nodig hebben om aan de wet te wennen. De commissie heeft hiervoor nu een handleiding ‘de guidance’ geschreven, iets waar de branche al langer op wachtte. 

De commissie stelt dat nu alle implementatietools technisch klaar (denk aan Traces) zijn, de extra twaalf maanden kunnen dienen als faseringsperiode om een ​​goede en effectieve implementatie te garanderen. ‘Het uitbreidingsvoorstel stelt op geen enkele wijze de doelstellingen of de inhoud van de wet ter discussie.’

Guidance en versoepeling EUDR

In de guidance staan verduidelijkingen over kritische definities zoals ‘degradatie van bossen’, de betekenis van ‘exploitant’ in de wet, en ‘op de markt brengen’. Er zijn ook verdere richtlijnen over traceerbaarheidsverplichtingen.

De EC heeft tevens 40 nieuwe FAQ’s gepubliceerd, inclusief antwoorden. Micro- en kleine bedrijven profiteren van een lichter regime. Zo is het niet langer nodig om due diligence uit te oefenen of een due diligence-verklaring in te dienen in Traces als dit al is gedaan door de operator die het hout voor het eerst op de markt heeft gebracht.

*Wanneer behoor je tot SME (MKB):
– gemiddeld aantal werknemers tot 250
– netto-omzet van minder dan 50.000.000 EUR
– balanstotaal van minder dan 25.000.000 EUR

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Word nu abonnee van Houtwereld.  Abonneer